TR
ING
Anasayfa
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
Avantajlarımız
Skip Navigation Links
İletişim
       

Uzman Kadro ve Doğru Çözümler


Avrupa Birliği’ne uyum amacıyla çevre alanında birçok Yönetmelik ve Tebliğler yayımlanmaktadır. Bunlardan bir bölümü çeşitli atık biçimlerinin geri toplama, geri kazanım ve bertaraf sistemlerinin geliştirilmesi ve kurulumuna yöneliktir. Yürürlüğe girmeleriyle birlikte bu Yönetmelik ve Tebliğler kamu kuruluşları ve özel sektöre birçok sorumluluklar getirmektedir. Söz konusu mevzuatların toplumda ve sanayide karşılığını bulabilmesi ve amacını gerçekleştirebilmesi için, gerekli alt yapıların hazırlanması, atık geri toplama ve geri kazanım konularında bilinçlenmenin sağlanması gerekmektedir.

Günümüzün kompleks ve değişen dünyasında, işletmelerin kendilerini başarıya ulaştıracak sonuçlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bağlamda DEG-SAN alanında uzman kadrosuyla, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Türkiye’de yeni bir atık biçimi olarak tanımlanan ELEKTRİKLİ ve ELEKTRONİK ATIKLARIN toplanması ve geri dönüşümü konusunda her sektörden üretim ve hizmet işletmelerine tam kapsamlı çözüm ortaklığı sağlamaktadır.

Bunlari Biliyormuydunuz ?


 1 ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg hammadde tasarrufu sağlanır. Türkiye'de yıllık olarak toplam 2 milyon tona ulaşmaktadır.

 

1 ton çeliğin geri dönüştürülmesi ile yaklaşık 1,2 ton demir cevherine, 800 kg'lık kömürün yanması ile elde edilebilecek enerjiye  yaklaşık 70 kg kireç taşına duyulacak ihtiyaç ortadan kalkar.

 

1 kg harddiskin üretiminde gerekli olan yaklaşık 1 kg plastiğin üretiminde; 19 m³ doğalgaz, 4 kutu ham yağ ve 200 litre su kullanılmaktadır.

 

Araştırmalara göre metallerin geri kazanılması için harcanan enerji metallerin madenlerden çıkartılması için gereken enerjiden çok daha azdır. Örneğin; geri kazanılmış metalden 1 ton alüminyum elde etmek için gereken enerji cevherden çıkartılacak alüminyum için harcanan enerjinin %42’sidir.  Aynı şekilde bakır bileşenlerinin geri kazanılması için gereken enerji bu metallerin madenlerden çıkartılması için gereken enerjinin sadece%13’ü,  demir/çelik için ise %19’u kadardır.

Yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumu sıfırdan imal edilmesine oranla %35’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.© Tüm Hakları Degsan'a Aittir.